دسته بندی نشده

معرفی اماکن گردشگری

آرامگاه فردوسی

بنای آرامگاه فردوسی میان باغ پردرخت

منبع عکس: خبرگزاری برنا، عکاس نامشخص

آرامگاه فردوسی، شاعر بزرگ حماسه سرای ایران، در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال غربی مشهد، از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد میان گردشگران است. در جوار آرامگاه این شاعر حماسی کتابخانه و موزه‌ای نیز وجود دارند که آثاری ارزنده از نسخ خطی شاهنامه در آن‌ها قرار گرفته‌اند.

تندیسی باشکوه از فردوسی میان محوطه آرامگاه او قرار دارد که توجه گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند. بنای مقبره فردوسی به دست معمار برجسته ایرانی، هوشنگ سیحون، طراحی شده است و اطراف آن تزییناتی با نقش برجسته‌هایی از اسطوره‌های شاهنامه دیده می‌شود.

آرامگاه دو تن از هنرمندان معاصر ایرانی نیز در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار گرفته‌ است. مهدی اخوان ثالث شاعر شعر نو و محمدرضا شجریان، خسروی آواز ایران در جوار این آرامگاه آرمیده‌اند.

حرم امام رضا (ع)

ورودی بارگاه امام رضا در شب

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

حرم امام رضا (ع) از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد است که در طول سال گردشگران زیادی را از مناطق مختلف ایران و کشورهای اطراف به سوی خود جلب می‌کند. بارگاه امام رضا (ع) در محوطه‌ای وسیع قرار دارد که اطراف آن را صحن‌ها و رواق‌های متعدد پوشانده‌اند.

از جاهای دیدنی حرم امام رضا (ع) می‌توان به موزه و کتابخانه حرم مطهر اشاره کرد. در محوطه حرم امام رضا (ع) مقبره مشاهیر دیگری مانند شیخ بهایی و شیخ طبرسی نیز دیده می‌شود. حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد قرار دارد و دسترسی به آن از خیابان‌های شیرازی، نواب صفوی، بلوار امام رضا و بلوار طبرسی صورت می‌گیرد.

پارک کوهسنگی

دریاچه پارک کوهسنگی مقابل آبشارهای کوچک مصنوعی

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

پارک کوهسنگی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی مشهد در منطقه‌ای مرتفع و واقع بر قله‌ای به همین نام است. این پارک چشم‌اندازی تماشایی از مناطق اطراف خود دارد و منظره آبنمای آن میان صخره‌های کوهستانی توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

در پارک کوهسنگی دکه‌ها و غرفه‌های فروش مواد غذایی فعالیت می‌کنند که با اتراق حوالی آن‌ها می‌توانید ضمن لذت از طبیعت، خوراکی موردعلاقه خود را نیز صرف کنید. در این پارک امکانات دیگری مانند شهربازی، قایق سواری در دریاچه و زمین بازی کودکان نیز وجود دارند. دسترسی به پارک کوهسنگی از بزرگراه کلانتری در غرب مشهد امکان‌پذیر است.

جاهای دیدنی مشهد در بهار

پارک جنگلی وکیل آباد

دریاچه مصنوعی در پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

منبع عکس: ایران هتل آنلاین، عکاس نامشخص

پارک جنگلی وکیل آباد از دیرباز از بهترین تفرجگاه‌های مشهد به‌خصوص در فصل بهار بوده است. این پارک را در گذشته با نام باغ وکیل آباد می‌شناختند. رودخانه اصلی جاری در پارک جنگلی وکیل آباد در طول بهار به درختان و گیاهان این باغ سرسبزی و طراوت دوچندان می‌بخشد. از مهم‌ترین بخش‌های پارک جنگلی وکیل آباد می‌توان به آب‌نماها، گلخانه و باغ گیاه شناسی آن اشاره کرد. پیاده روی میان درختان کاج، چنار، سرو و فضای سبز این باغ در طول بهار برای گردشگران بسیار لذت‌بخش خواهد بود. پارک جنگلی وکیل آباد در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد.

دره ارغوان

درختچه های بنفش ارغوان در طبیعت زیبای دره ارغوان

منبع عکس: ایران هتل آنلاین، عکاس نامشخص

دره ارغوان از زیباترین جاذبه‌های طبیعی مشهد در نزدیکی طرقبه است. با شروع فصل بهار طبیعت این دره سرسبز و تماشایی، می‌شود و در اردیبهشت ماه با شکوفایی ارغوان‌های صورتی به اوج زیبایی خود می‌رسد. درختچه‌های ارغوان پوشش گیاهی گسترده‌ای دردره ارغوان دارند و از ارزشمندترین عرصه‌های طبیعی در شمال شرقی ایران هستند. برای بازدید از این دره باید به‌سمت طرقبه بروید و سپس خود را به نزدیکی روستای کلاته آهن برسانید. دره ارغوان در فاصله کوتاهی از این روستا قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در تابستان

شاندیز

آلاچیق های پارک در منطقه شاندیز مشهد

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

منطقه ییلاقی شاندیز در شمال غربی مشهد از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد میان گردشگران است. آب و هوای خوب، روستاهای سرسبز و رستوران‌های متنوع از دلایل اصلی استقبال گردشگران از این منطقه هستند.

شاندیز منطقه‌ای کوهستانی است که در تابستان نیز آب و هوایی خنک و معتدل دارد. رودخانه‌های پرآبی اطراف این منطقه در جریان هستند که سبب سرسبزی پوشش گیاهی در گوشه و کنار شاندیز می‌شوند. روستای «زشک» از زیباترین روستاهای این ناحیه است که در تابستان از گردشگران زیادی میزبانی می‌کند. به‌جز جاذبه‌های طبیعی، بناها و آثار تاریخی نیز در شاندیز قرار دارند که لذت گشت‌وگذار در این منطقه را دوچندان می‌کنند.

طرقبه

بوستان سرسبز با درختان بلند در طرقبه مشهد

منبع عکس: گردش یار، عکاس نامشخص

طرقبه از دیگر مناطق ییلاقی مشهد است که فاصله کوتاهی تا شاندیز دارد. این منطقه به‌دلیل آب و هوای خنک و کوهستانی و فروشگاه‌های متعدد صنایع دستی، جایگاهی ویژه میان گردشگران دارد. روستاهای اطراف طرقبه نیز با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد بر جذابیت این منطقه افزوده‌اند.

«رودخانه پنج دره» از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی منطقه طرقبه است که گردشگران زیادی در سفر به این منطقه اطراف آن اتراق می‌کنند. پارک‌های «وکیل آباد»، «بهمن» و «کمر مقبولا» نیز از دیگر جاهای دیدنی طرقبه هستند. برای بازدید از طرقبه و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اطراف آن باید به انتهای بلوار وکیل آباد در شمال غربی مشهد بروید.

جاهای دیدنی مشهد در پاییز

روستای جاغرق

طبیعت زیبای پاییزی در روستای جاغرق مشهد

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

روستای جاغرق از زیباترین جاهای دیدنی مشهد در پاییز است. این روستای خوش آب و هوا در شمال غربی مشهد و نزدیکی طرقبه قرار دارد. دسترسی به روستای جاغرق از جاده عنبران صورت می‌گیرد. سراسر روستای جاغرق را درختان سربه‌فلک‌کشیده و تناور پوشانده‌اند که با شروع پاییز رنگارنگ و تماشایی می‌شوند. سرو کهنسال این روستا با قدمتی نزدیک به ۷۰۰ سال از معروف‌ترین جاذبه‌های جاغرق است. از دیگر جاهای دیدنی این روستا می‌توان به قبرستان تاریخی جاغرق و غار قنبرکوه اشاره کرد.

چالیدره

نرده های ورودی مجموعه تفریحی و ورزشی چالیدره مشهد

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

مجموعه تفریحی و گردشگری چالیدره از دیگر جاذبه‌های طبیعی مشهد در شمال غربی این شهر و نزدیکی طرقبه است. این مجموعه نیز به‌دلیل فضای سبز گسترده و درختان انبوه در طول فصل پاییز بسیار زیبا و تماشایی می‌شود.

در مجموعه چالیدره امکانات تفریحی متنوعی وجود دارد که ضمن لذت از پیاده روی در طبیعت پاییزی آن، می‌توانید از این امکانات نیز بهره‌مند شوید. تله کابین، بانجی جامپینگ، زمین بازی کودکان، رستوران و تله سیژ بخشی از تفریحات این مجموعه هستند. در مجموعه چالیدره امکان قایق‌سواری در دریاچه و اسب‌سواری در باشگاه ورزشی این مجموعه را نیز خواهید داشت.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

مرکز خرید الماس شرق

مجتمع تجاری الماس شهر مشهد از نمای دور

منبع عکس: دانشنامه هنر معماری، عکاس نامشخص

مرکز خرید الماس شرق از معروف‌ترین مجتمع‌های تجاری و تفریحی در مشهد است که معماری زیبایی دارد. در این مرکز خرید فروشگاه‌های متنوعی فعالیت می‌کنند که انواع لباس، لوازم منزل و سوغات مشهد را به گردشگران ارائه می‌دهند. در بازدید از مجتمع تجاری الماس شرق ضمن خرید و بازدید از بخش تجاری این مجموعه می‌توانید از امکانات تفریحی و سایر بخش‌های آن مانند عکاس خانه سنتی، شهربازی سرزمین عجایب، آکواریوم شهر دریایی و سینمای پنج‌بعدی نیز استفاده کنید. این مجتمع ۶ طبقه در انتهای بلوار خیام شمالی قرار دارد.

آرامگاه نادر

تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادر در مشهد از نمای پایین

منبع عکس: پینورست، عکاس نامشخص

آرامگاه نادر از بناهای تاریخی مشهد در خیابان شیرازی است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این آرامگاه توسط قوام‌السلطنه در واپسین روزهای حکومت قاجار برای یادبود نادرشاه افشار ساخته شد. آرامگاه نادر معماری زیبایی دارد و موزه نادری در جوار آن قرار گرفته است.

موزه نادری از دو تالار مجزا تشکیل می‌شود که نمونه‌هایی از ابزار جنگی و اشیای تاریخی دوران افشاریه تا قاجار در این تالارها به نمایش درآمده‌اند. آرامگاه نادر و موزه نادری از بهترین گزینه‌ها برای گردش زمستانی در مشهد هستند.

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

مسجد گوهرشاد

تصویر گنبد مسجد گوهرشاد از نمای زیر طاق ورودی صحن مسجد

منبع عکس: شهرآرا نیوز، عکاس نامشخص

مسجد گوهرشاد از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی مشهد به حرم امام رضا (ع) است. این مسجد در بخش جنوبی حرم امام رضا (ع) قرار دارد و صحن قدس، رواق امام خمینی و بست شیخ بهایی اطراف آن قرار گرفته‌اند. مسجد گوهرشاد بزرگ‌ترین مسجد در مجموعه آستان قدس رضوی است و صحن آن نیز نسبت به سایر صحن‌ها، قدمت بیشتری دارد. قدمت مسجد گوهرشاد به دوره پادشاهی تیموریان می‌رسد.

بازار رضا

تردد مردم در بازار رضا مشهد

منبع عکس: خبرگزاری فارس، عکاس نامشخص

بازار رضا از دیگر جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) است که زائران بسیاری پس از زیارت برای خرید سوغات از آن بازدید می‌کنند. بازار رضا دو طبقه دارد که در هرکدام از آن‌ها هفت هشتی قرار گرفته‌اند. در حجره‌های این بازار کارگاه‌های کوچک و قدیمی صنایع دستی فعالیت می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها کارگاه‌های عقیق‌سازی هستند. حجره‌های فروش عطر، زعفران، نبات، مهر و تسبیح نیز از دیگر بخش‌های این بازار به شمار می‌روند. تردد به این بازار از میدان ۱۷ شهریور و فلکه آب انجام می‌شود.

جاهای دیدنی مشهد در شب

بام مشهد

نورپردازی مسیر پارک خورشید در بام مشهد در شب

منبع عکس: ایران کجاست، عکاس نامشخص

بام مشهد یا پارک خورشید در انتهای بلوار هاشمیه در منطقه وکیل آباد مشهد قرار دارد. این نقطه از شهر به‌دلیل ارتفاع بالا چشم‌انداز زیبایی از شهر مشهد مقابل چشمان گردشگران به نمایش می‌گذارد که در شب هنگام زیبایی دوچندان دارد.

بام مشهد در پارک کوهستانی خورشید قرار دارد که تفرجگاهی مناسب برای گشت‌وگذار و تفریح خانواه‌ها در مشهد است. در این پارک امکاناتی مانند پیست دوچرخه‌سواری، باغ کودک، زمین‌های فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی و آلاچیق‌ها به چشم می‌خورند. کافه‌های پارک کوهستانی خورشید در جوار بام مشهد پاتوق گردشگران زیادی هستند. بام مشهد در کوهپایه‌های کوهسر در انتهای بلوار وکیل‌ آباد قرار دارد.

پارک ملت

تندیس رستم در پارک ملت مشهد

منبع عکس: ایرنا، عکاس نامشخص

پارک ملت در حاشیه بلوار وکیل آباد در غرب مشهد از محبوب‌ترین بوستان‌های این شهر است. قدمت این پارک به سال ۱۳۴۳ می‌رسد. در زمان تاسیس پارک ملت، این بوستان در خارج از شهر قرار داشت و با گسترش فضای شهری به مرور داخل شهر قرار گرفت. بوستان ملت مجموعه‌ای وسیع با بخش‌های متنوعی مانند استخر روباز، شهربازی، زمین‌های ورزشی و مسیر پیاده‌روی است.

شهربازی ملت نخستین و معروف‌ترین شهربازی مشهد است که انواع وسایل بازی پرهیجان در آن قرار گرفته‌اند. چرخ و فلک این شهربازی در حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین چرخ و فلک ایران است. سایر وسایل این مجموعه نیز به دو دسته برای استفاده بزرگسالان و کودکان تقسیم می‌شوند. بخش‌های مختلف پارک ملت گزینه‌های مناسب برای گشت‌وگذار شبانه در مشهد هستند.

جاهای دیدنی مشهد با مترو

پرندگان در دریاچه مصنوعی باغ پرندگان مشهد

منبع عکس: ایرنا، عکاس نامشخص

برای بازدید از بسیاری از جاهای دیدنی مشهد می‌توانید از خطوط متروی این شهر استفاده کنید. ایستگاه متروی بسیج نزدیک‌ترین ایستگاه به حرم امام رضا (ع) است که فاصله کوتاهی تا باب الرضا دارد. ایستگاه ۱۷ شهریور دیگر ایستگاه نزدیک به حرم مطهر و بازار امام رضا است. برای بازدید از آرامگاه نادر با مترو، باید به ایستگاه شهدا بروید.

ایستگاه‌های متروی پارک ملت، هفت تیر و وکیل آباد به‌ترتیب در نزدیکی پارک ملت، بام مشهد و باغ وکیل آباد قرار گرفته‌اند. ایستگاه متروی خیام فاصله کوتاهی تا مجتمع‌ تجاری الماس شرق، پارک علمی پروفسور بازیما، شهربازی سپاد، پارک ساحلی آفتاب و باغ پرندگان مشهد دارد. از ایستگاه خیام می‌توانید با یک خط تاکسی مستقیم به بازدید از این جاذبه‌ها بروید. ایستگاه متروی شریعتی نیز دسترسی به پارک کوهسنگی و مجتمع تجاری زیست خاور را آسان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *